زبان فرانسه

زبان فرانسه زبان مادری بیش از ۱۴۰ میلیون نفر در سرتاسر دنیاست. بطور کلی فرانسوی زبان ها در ۵۷ کشور دنیا پراکنده اند. از جمله آن ها می توان به کشور فرانسه، بلژیک، سوییس، قسمتهایی از کانادا و برخی کشورهای آفریقایی نام برد. این زبان شیرین، زبان رسمی ۲۹ کشور دنیا می باشد.

انواع دوره های مکالمه عمومی، آزمون، مصاحبه و بحث آزاد  در موسسه خوارزمی به دو صورت نیمه گروهی و خصوصی برگزار می گردد که توضیحات هر کدام از دوره ها در برگه های زیر قابل مشاهده می باشد.

با توجه به نیاز روزافزون به یادگیری زبان فرانسه با هدف مهاجرت به کشور کانادا (کبک)، دپارتمان آموزش زبان فرانسهخوارزمی تصمیم به برگزاری دوره های مختص مهاجرین کانادا نموده است. این دوره ها تمامی نیازهای یک مهاجر را که در زیرتوضیح داده خواهد شد، در بر می گیرد. زبان فرانسه شما به عنوان یک مهاجر می بایست در سه ناحیه تقویت شود:

 • فرانسه عمومی
 • اطلاعات مربوط به کانادا و کبک
 • اطلاعات مربوط به رزومه و گواهی کار فرستاده شده توسط مهاجر

اکثر سوالاتی که در مصاحبه سفارت از متقاضیان مهاجرت پرسیده می شود، نکات مربوط به رزومه کاری آنها می باشد. در موارد زیادی مشاهده شده است که متقاضی مهاجرت از اطلاعات ثبت شده در فایل مهاجرتی خود اطلاع دقیقی ندارد. با علم بر این مطلب، دپارتمان فرانسه خوارزمی با بهره گیری از مشاورین دپارتمان مهاجرت این موسسه، اقدام به برگزاری کلاس های آمادگی مصاحبه سفارت می نماید. این دوره ها به صورت خصوصی بوده و برای شرکت در این کلاسها متقاضی مهاجرت می بایست تمامی اطلاعات ثبت شده در رزومه و گواهی های کار و فرم های مهاجرتی خود را به همراه داشته باشد.

  آکادمی تخصصی TCFQ و  TCF TPو TEF AQ اطلاعیه مهم: از تاریخ ۶ دسامبر ۲۰۱۱ فرستادن مدرک زبان فرانسه برای مهاجرین کبک اجباری شد. در همین راستا آموزشگاه زبان خوارزمی واقع در قیطریه  اقدام به برگزاری دوره های  تخصصی TCFQ و TEF AQ نموده است . پس از آمادگی نسبی در قسمت فرانسه عمومی ،زبان آموزان می توانند در سطح مورد نظر (با توجه به حداقل نمره مورد نیاز برای فرستادن مدارک) این دوره ها شرکت نمایند .این دوره ها در سه سطح A2 B1 B2 برگزار می شوند . خوارزمی با تهیه جزوات (انحصاری) و منابع گسترده ، و اساتید بسیار حرفه ای و خبره (برخی از اساتید سفارت) سطح بالایی از آموزش را در این دوره ها ارایه می نماید .کارنامه موفق صد ها زبان آموز آموزش دیده در موسسه خوارزمی ، مهر تایید کیفیت آموزشی دوره هاست. دوره های TCFQ و TEF AQ در موسسه خوارزمی به صورت خصوصی برگزار می شوند . در مورد آزمون TCF Q و نمونه سوالات آن در مورد آزمون TEF AQ و نمونه سوالات آن در مورد آزمون TCF Tout Public در مورد آزمون TCF DAP این آزمون مخصوص متقاضیانی است که قصد دارند از مقطع بعد از دیپلم وارد کشور فرانسه شوند.این آزمون یک بار در سال برگزار میشود و بخش فرهنگی سفارت فرانسه متولی برگزاری آن می باشد.

 

TCF آزمون آشنایی با زبان فرانسه  آزمون آشنایی با زبان فرانسه  یکی از آزمونهای رسمی زبان فرانسه عمومی و معادل تافل زبان انگلیسی است و نشانگر سطح آشنایی با زبان فرانسه به طور ساده، مطمئن و به خصوص بسیار سریع است. ارزیابی تمامی سطوح آشنایی با زبان فرانسه از سطح مقدماتی تا سطوح پیشرفته را همانگونه که شورای اروپا تعریف نموده است، ممکن می سازد. این ارزیابی تنها دو سال معتبر است. مرکز بین المللی مطالعات آموزشی CIEP به عنوان موسسه دولتی وابسته به وزارت آموزش ملی، آزمون را طراحی، تصحیح و ارزشیابی می کند. آزمون آشنایی با زبان فرانسه دارای ٣ آزمون اجباری درک مفهوم شفاهی، درک متون نوشتاری، تسلط به ساختارهای زبان است (یک ساعت و نیم) و آزمونهای تکمیلی (امتحان کتبی و شفاهی) است.

 

این آزمون در بخش فرهنگی سفارت فرانسه و هر ماه برگزار می شود و مخصوص افرادی است که قصد ادامه تحصیل در کشورهای فرانسه زبان را دارند. ثبت نام این آزمون اخیرا بصورت حضوری و در بخش فرهنگی سفارت فرانسه صورت می گیرد. برای ثبت نام در این آزمون شما باید دو قطعه عکس ۳ * ۴، فایل اسکن از یک قطعه عکس، کپی پاسپورت، کپی کارت ملی و مبلغ( روز ) برای بخش اجباری آزمون ۱ و ۲ و ۳ و برای هر کدام از بخش های اختیاری ۴ و ۵ مبلغ (روز) به صورت نقدی در همان محل پرداخت می کنید. بعد از ثبت نام به شما دو روز فرصت می دهند تا اسکن عکس رو ایمیل کنید. آدرس ایمیل را هم در برگه ای که موقع ثبت نام به شما می دهند نوشته شده است. اعتبار این مدرک ۲ سال می باشد و یک تا یکماه و نیم پس از امتحان نتیجه امتحان اعلام می شود. برای دریافت جواب آزمون خود شخص آزمون دهنده و یا نماینده ایشان با در دست داشتن کارت شناسایی خود و فرد آزمون دهنده می تواند نتیجه آزمون را دریافت کند. اطلاعات تماس سفارت فرانسه: نشانی: میدان فردوسی، خیابان انقلاب، کوچه ابیورد، بن بست کیمیا، بخش فرهنگی سفارت فرانسه تلفن: ۶۶۷۰۵۰۴۰ همچنین از طریق سایت سفارت فرهنگی فرانسه می توانید از تاریخ امتحانات باخبر شوید ولی برای ثبت نام باید در تاریخ های اعلام شده توسط سفارت به محل ذکر شده مراجعه نمایید. نکات مهم در مورد شرکت در آزمون: ۱. حتما خودکار مشکی به همراه داشته باشید. ۲. پاسخ هیچ سوالی را خالی نگذارید زیرا این آزمون نمره منفی ندارد. ۳. ارزش نمره ای تمام سوالات این آزمون شبیه به هم نیست و متاسفانه سفارت فرانسه در مورد این مساله توضیح تکمیلی نمیدهد و بیشتر به شکل یک رمز کاری می باشد. ۴. سایت های مفید برای آموزش این آزمون: www.ceip.com www.TV5monde.com/TCF www.tcfdidierfle.com www.rfi.fr

شبیه ساز اینترنتی آزمون TCF

بخش های مختلف آزمون: Epreuve Obligatoire (بخش اجباری) این بخش، از سه قسمت ۱ و ۲ و ۳ تشکیل می شود که در کل شامل ۸۰ سوال است و زمان کل آزمون ۹۰ دقیقه می باشد. امکان ثبت نام به صورت تک مهارتی در این بخش وجود ندارد. ۱. بخش شنیداری Comprehension Orale این آزمون از دو قسمت شنیداری و گفتاری تشکیل می شود. قسمت شنیداری شامل ۳۰ سوال و ۲۵ دقیقه زمان می باشد. بالعکس آزمون TEF نمره منفی ندارد و به همین خاطر به سوالات راحتتر می توان پاسخ داد. سوالات از راحت به سخت دسته بندی می شود. در قسمت شنیداری برای هر سوال حدودا ۱۵ ثانیه وقت دارید تا سوال را خوانده و پاسخ دهید و در قسمت گفتاری برای سوالات و فکر کردن در مورد جواب هیچ زمانی ندارید و بلافاصله باید به سوال پاسخ بدهید. هر ۵ سوال مربوط به یک سطح است یعنی از سطح A1  تا C2. سوالات بصورت چهار جوابی هستند و معمولا ۳ سوال اول تصویری می باشد. ۲. بخش دستور زبان Structure de la launge این بخش شامل ۲۰ سوال مربوط به دستور زبان می باشد. ۳. بخش درک متن Comprehension Ecrite این بخش شامل ۳۰ سوال مربوط به درک متن می شود. در این قسمت متون از سطح ساده تا سطح پیشرفته ارایه میشوند و سوالات به صورت تستس خواهند بود. Epreuve Facultative (بخش اختیاری) این بخش از دو قسمت ۴ و ۵ تشکیل شده که در کل ۱۲۰ دقیقه طول می کشد. ۴. بخش گفتاری Expression Orale در قسمت سوالات گفتاری هم ۶ سوال که هر سوال مربوط به یک سطح می باشد پرسیده می شود که موضوع کلی آنها معمولا به شرح زیر می باشد و ۱۵ دقیقه طول می کشد: A1 زمان صحبت (۱ دقیقه): سوال مربوط به کسی یا چیزی A2 زمان صحبت (۱ دقیقه و نیم): سوالات توصیفی مثل کارهای اجتماعی و یا شخصی B1 زمان صحبت (۳ دقیقه): این بخش شامل یک مکالمه بین داوطلب و ممتحن می باشد B2 زمان صحبت (۳ دقیقه و نیم): سوالات اجتماعی از جمله مشکلات مردم، مشکلات دنیا، آلودگی و غیره C1 و C2: در این سطوح سولات تخصصی تر و پیچیده تر خواهد بود مانند مسائل روانشناختی و یا هر موضوع تخصصی دیگر نمره این بخش از ۲۰ بوده ولی در کارنامه نهایی، طبق کادر اروپایی یک نمره بین A1 تا C2 گزارش خواهد شد. ۵. بخش نوشتاری Exprresion Ecrite این بخش ۱ ساعت و ۴۵ دقیقه طول می کشد و نمره این بخش از ۲۰ بوده ولی در کارنامه نهایی، طبق کادر اروپایی یک نمره بین A1 تا C2 گزارش خواهد شد. تیم فنی خوارزمی با در دست داشتن کادر تخصصی دوره های مربوط به آزمون را برگزار می نماید. جهت دریافت اطلاعات تکمیلی با ما تماس بگیرید.

آزمون TCF Q ثبت نام این آزمون اخیرا بصورت اینترنتی صورت می گیرد و اینهم سایت ثبت نام هست که البته همیشه تاریخ امتحانات باز نیست. در واقع این لینک سایت سفارت فرهنگی فرانسه است و از طریق این سایت هم می توانید از تاریخ امتحانات باخبر شوید و هم ثبت نام کنید. برای ثبت نام در این آزمون شما باید فایل اسکن از یک قطعه عکس، پاسپورت ، کارت ملی و شناسنامه و مبلغ (روز)را همراه داشته باشد. ابتدا بصورت اینترنتی ثبت نام کرده و عکس خود را در جای مشخص آپلود می کنید و بصورت اینترنتی مبلغ رو واریز می کنید. بعد از ثبت نام به شما دو روز فرصت می دهند تا اسکن بقیه مدارکتون رو ایمیل کنید. آدرس ایمیل رو هم تو خود سایت می نویسند. این لینک هم مربوط به سایتی هست که امتحان TCF را بصورت آنلاین بازسازی کرده و شما می توانید براحتی بعنوان تمرین ازین سایت استفاده کنید. اعتبار این مدرک ۲ سال می باشد و یک تا یکماه و نیم پس از امتحان نتیجه امتحان اعلام می شود. بخش شنیداری این آزمون از دو قسمت شنیداری و گفتاری تشکیل می شود. قسمت شنیداری شامل ۳۰ سوال و ۳۰ دقیقه می باشد و قسمت گفتاری شامل ۶ سوال و ۱۵ دقیقه می باشد. این آزمون توسط سفارت فرانسه برگزار می شود و بالعکس آزمون TEF نمره منفی ندارد و بهمین خاطر به سوالات راحتتر می توان پاسخ داد. سوالات از راحت به سخت دسته بندی می شود. در قسمت شنیداری برای هر سوال حدودا ۱۵ ثانیه وقت دارید تا سوال رو خوانده و پاسخ دهید و در قسمت گفتاری برای سوالات و فکر کردن در مورد جواب هیچ زمانی ندارید و بلافاصله باید به سوال پاسخ بدید. هر ۵ سوال مربوط به یک سطح است یعنی از سطح از سطح A1  تا C2. سوالات بصورت چهارجوابی هستند و معمولا ۳ سوال اول تصویری می باشد. بخش گفتاری در قسمت سوالات گفتاری هم ۶ سوال که هر سوال مربوط به یک سطح می باشد پرسیده می شود که موضوع کلی آنها معمولا به شرح زیر می باشد: A1 زمان صحبت (۱ دقیقه): سوال مربوط به کسی یا چیزی A2 زمان صحبت (۱ دقیقه و نیم): سوالات توصیفی مثل کارهای اجتماعی و یا شخصی B1 زمان صحبت (۳ دقیقه): این بخش شامل یک مکالمه بین داوطلب و ممتحن می باشد B2 زمان صحبت (۳ دقیقه ونیم): سوالات اجتماعی از جمله مشکلات مردم، مشکلات دنیا، آلودگی و غیره C1 و C2: در این سطوح سولات تخصصی تر و پیچیده تر خواهد بود مانند مسائل روانشناختی و یا هر موضوع تخصصی دیگر چند نمونه سوال از سوالات شفاهی در زیر آمده:

 1. آخر هفته خود را چگونه گذراندید؟ بطور کل چه کارهایی در روزهای تعطیل انجام می دهید؟
 2. یک شخص مشهور را شرح دهید.
 3. برای رفتن به خارج چه کارهایی باید کرد؟
 4. میخواهید فرزندتان را در یک مدرسه ثبت نام کنید- در اینمورد از من سوال کنید.
 5. نقش رسانه ها و روزنامه در جامعه چیست؟
 6. فرهنگ و مدرنیزه چگونه به پیشرفت کشور کمک می کند؟
 1. سوال در مورد گذراندن تعطیلات.
 2. یک ناحیه در کشورت که دوستش دارید را شرح دهید.
 3. تصمیم دارید که برای پدر و مادرتان سالگرد ازدواج بگیرید- در اینمورد از من مشورت بخواهید.
 4. جامعه چند زبانه بهتره یا یه زبانه؟
 5. خواندن کتابی که اطلاعات سفر دارد بهتراست یا اینکه به سفر برویم؟
 6. ایا خانم ها می توانند کار اقایان را انجام بدهند ایا در این زمینه تفاوتی بینشان وجود دارد؟
 1. همکارانتان چند سال دارند؟
 2. از اینترنت چه استفاده ای می کنید؟
 3. ممتحن از شما می خواهد که درباره محله اش از ایشان سوال بپرسید .
 4. به نظر شما اینکه موزه ها رایگان باشد ، خوب است ؟ چرا ؟
 5. امروزه زبان فرانسه چه چیزی برای ما به ارمغان آورده؟
 6. آیا به نظر شما بایستی به تفاوت بین انسانها احترام گذاشت ؟ چرا ؟
 1. ترجیج میدهید کی به مسافرت بروید؟
 2. جشن سالگرد ازدواج پدر و مادرت هست با من درباره این جشن مکالمه کن.(سوال بپرس)
 3. حقوق زن و مرد در ایران
 4. هنر مدرن چیست و آیا به آن علاقه مندی؟
 5. کدام میوه و سبزیجات رو دوست داری ؟

 

 1. سوال در مورد خانواده، آب و هوا و یا توصیف یک شخص.
 2. از چه فعالیتی  متنفرید؟
 3. درمورد اجاره کردن یک آپارتمان(مکالمه) -دریک کشورخارجی بچه ات رامدرسه ثبت نام کن
 4. به نظر شما موقعیت کاری درایران بیشتراست یا خارج- من را متقاعد کن ازماشینم استفاده نکنم-من یک کبکی هستم می خواهم ۱۵ روز ایران بیایم چه پیشنهادی به من میدهی؟
 5. تکنولوزی منجربه فردگرایی میشود-تکنولوزی چگونه به طبیعت آسیب میزند
 6. کار برای شما یک دل مشغولی است(préoccupation) اگر دردنیا یک فرهنگ مشترک داشته باشیم خوب است

آزمون TEF AQ  در ایران سه مرکز دانشگده زبان دانشگاه تهران ، http://www.utfrench-tef.ir/ موسسه قطب راوندی و موسسه کوثر اصفهان هستند که این آزمون را برگزار می کنند. هزینه ثبت نام این آزمون ۵۵ تا ۶۵ یورو بعلاوه۹۰ تا ۱۶۰ هزار تومان(بسته به محل برگزاری ) می باشد و مدارک لازم نیز شامل دو قطعه عکس ۴*۳، اصل و کپی گذرنامه و فیش واریزی می باشد. ۵۵ یورو نیز بصورت نقدی دریافت می شود. در مورد آزمون این آزمون نیز از دو بخش شنیداری و گفتاری تشکیل شده. در این آزمون شما باید حتما با خودکار جواب دهید و به همین منظور برای هر سوال در پاسخنامه جای ۲ بار جواب دادن قرار دارد که اگر شما با خودکار اولین بار اشتباه جواب را وارد کردید و چون نمی توانید آنرا پاک کنید یک چهارجوابی دیگر وجود دارد که اشتباه خود را تصحیح کنید. در این امتحان نمره منفی وجود دارد پس باید در جواب دادن بسیار محتاط عمل کنید. بخش شنیداری معمولا برای هر سوال ۳۰ ثانیه وقت برای خواندن دارید. این بخش شامل ۴۰ سوال و ۶۰ دقیقه زمان است. سوالات از راحت به سخت می باشد. موضوع سوالات به ترتیب بدین شرح می باشد: ترتیب تصاویر، نوع پیام های تلفنی، دلیل گذاشتن پیام های تلفنی، سوالاتی در مورد پیام های پخش شده در یک مکان عمومی، نوع برنامه های رادیویی، نظر سنجی افراد در خصوص یک موضوع، مصاحبه یک گزارشگر با افراد گوناگون و تلفظ.   بخش گفتاری بخش گفتاری شامل ۲ سوال و ۳۵ دقیقه زمان است. دو سوال پرسیده می شود و به داوطلب ۲۰ دقیقه فرصت آماده کردن جواب را می دهند. سپس در ۱۵ دقیقه مابقی داوطلب باید جوابهای خود را بگوید. سوال اول: این سوال معمولا یک آگهی است که داوطلب باد ۱۰ سوال راجع به آن آماده کرده و از ممتحن که بعنوان پاسخگوی فرضی است بپرسد. زبان این سوالات باید حتما رسمی باشد و شامل جزییات کامل و همچنین کاملا مربوط به آگهی باشد. پاسخگویی به این سوال ۵ دقیقه طول می کشد. سوال دوم: در این سوال نیز معمولا به شما آگهی نشان داده می شود که باید طی مدت ۱۰ دقیقه دوست خود را (یا همان ممتحن) راضی به انجام کاری بکنید. در این سوال برعکس سوال اول زبان مکالمه حتما باد دوستانه باشد و همچنین دربرگیرنده دلایل موثق و مهم که بدینوسیله دوست شما (یا همان ممتحن) قانع شود. در این میان ممکن است که ممتحن دلایل ضد شما بیاورد و شما باید توانایی پاسخگویی به آنها را داشته باشید. برخی از نمونه سوالات بخش گفتاری: PART اول: آگهی فروش منزل یا اجاره کردن خانه آگهی عکاسی از مجالس آگهی شرکت در یک مسابقه تلوزیونی آگهی نگهداری از خانمی که مشکل فلج موقت داره آگهی خرید کامپیوتر به صورت اقساط آگهی یک شرکت دکوراسیون، باغ و فضای داخلی آگهی رقص فلامینکو در یک روزنامه اگهی برگزاری یک تور بازدید از موزه حیوانات برای کودکان در روزنامه آگهی پرستار بچه است و شما باید چند تا سوال برسید آگهی بدرمورد پیدا کردن فردی برای نگهداری حیواناتش آگهی در مورد نمایشگاه گل وگیاه و کود PART دوم: دوستتان را قانع کنید تا در کلاس زبان انگلیسی و یا مهارت دیگری ثبت نام کند. دوستتان را قانع کنید تا در یک کار خیرخواهانه شرکت کند. دوستتان را قانع کنید که در مدرسه ای به بچه ها تدریس کند. دوستتان را باید قانع کنید که باشما به یک سفر دریایی بیاید. دوستتان را قانع کنید که باشما به یک مهمانی تاریک (پارتی نواق) بیاید. دوستتان راراضی کنید که در جایی بعنوان مشاور خدمات اجتماعی کار کند. دوستتان را قانع کنید تا با شما به یک مسافرت به دهکده ای زیبا در مکزیک بروید. دوستتان را قانع کنید تا اگهی را پشت ماشینش بچسباند و برای شما تبلیغ کند. دوستتان را قانع کنید تا در کلاسهای دستخط شناسی شرکت کند تا بعدا بتواند از روی دستخط افراد پی به شخصیتشون ببره. منابع و جزوات آموزشی متاسفانه در این زمینه منابع زیادی وجود ندارد و بیشتر مطالب بصورت شفاهی  از کسانیکه تجربه این امتحان را داشتند منتقل می شود. خانه زبان هماپور ازین کمبود استفاده کرده و با استفاده از مدرسان متخصص امتحانات TCF و TEF جزواتی برگرفته از چندین کتاب آموزشی فرانسه که تنها در بخش فرهنگی سفارت فرانسه موجود می باشد تهیه کرده. این جزوات چکیده ای از پرکاربردترین موضوعات مورد سوال در این امتحانات می باشد.

این دوره به زبان آموزانی پیشنهاد می‌شود که به هیچ عنوان عجله‌ای برای شرکت در آزمون‌های بین‌المللی و از این قبیل نداشته باشند.