ریدینگ

هشت نکته طلایی جهت افزایش نمره ریدینگ آیلتس

 

  1. مترادف ها را بیاموزید.

همانطور که میدانید شما باید در گزینه های سوال ریدینگ به دنبال کلمات کلیدی بگردید و سپس از این کلمات کلیدی برای پیدا کردن جواب استفاده نمایید. نکته اینجاست که معمولا طراحان سوال از کلمات یکسان در سوال و متن استفاده نمیکنند. بلکه به سراغ کلمات مترادف میروند. یعنی اینکه اگر به عنوان مثال در سوال، کلمه کلیدی شما intelligent باشد، احتمالا در متن از کلمه smart استفاده شده است. پس تا میتواند کلمات مترادف را بیاموزید.

 

  1. به کلمات منفی بسیار دقت کنید.

کلماتی مانند never, hardly, rarely, seldom. این نکته مخصوصا در مورد سوالات True/False/Not Given و Yes/No/Not Given کاربرد دارد. زیرا این کلمات بدون اینکه فعل را تغییری بدهند به کلی معنی جمله را عوض میکنند. و طبق تجارب آماری بسیاری از داوطلبین از این نکته غافل میمانند.

 

  1. به قیدهای تکرار بسیار دقت کنید.

کلماتی مانند always, often, sometimes, never. نکته اینجاست که طراحان سوال در سوالات True/False معمولا برای سخت تر کردن جواب از قیدهای تکرار استفاده میکنند.  دقت کنید که برای جواب صحیح باید دقیقا از یک کلمه یکسان در متن و در سوال استفاده شده باشد. مثلا اگر در سوال دارید :

She always goes to the gym.

ولی در متن دارید:

She often goes to the gym.

جواب شما False خواهد بود.

 

  1. به جواب اول خود بیشتر اعتماد کنید.

بسیار اتفاق می افتد که داوطلب ابتدا یک جواب را انتخاب میکند. سپس آنرا تغییر میدهد. و دوباره شک میکند که کدام صحیح است. طبق تجارب آماری “حس اولیه” شما قابل اعتمادتر است. پس، حداقل در این مورد، از آن پیروی کنید.

 

  1. به یاد داشته باشید که معمولا ترتیب سوالات با ترتیب اطلاعات ارائه شده در متن ریدینگ همخوانی دارد.

یعنی اینکه جواب سوال اول تقریبا در ابتدای متن قرار دارد و جواب سوال دوم را باید بعد از آن جستجو کنید. پس اگر مثلا جواب سوالهای دو و چهار را در متن یافته اید، جواب سوال سه معمولا جایی بین آن دو است.

 

  1. در هر پاراگراف topic sentence را شناسایی کنید.

در هر پاراگراف یک جمله وجود دارد که تقریبا جمع بندی آن پاراگراف است. این جمله را topic sentence  می نامیم که معمولا یکی از ۲ یا ۳ جمله آغازین هر پاراگراف است و شما را برای یافتن جوابها مخصوصا در سوالات paragraph heading matching راهنمایی میکند.

 

  1. فقط در منزل تمرین نکنید.

فراموش نکنید که روز امتحان افراد زیادی اطراف شما در حال رفت و آمد و امتحان دادن خواهند بود و اگر شما به این موضوع عادت نداشته باشید حواستان براحتی پرت خواهد شد. پس تمرین کنید که در مکانهای عمومی مانند کتابخانه (و حتی اتوبوس!) به سوالات جواب بدهید. در اینصورت در روز امتحان تمرکز بهتری خواهید داشت.

 

  1. کلمات یکسان در سوال و متن ریدینگ معمولا جواب نیستند.

گاهی ممکن است شما با یک کلمه در متن سوال مواجه شوید و عینا همان کلمه را در متن ریدینگ نیز بیابید. بعضی از داوطلبین در این مواقع عجله میکنند و همان کلمه را به عنوان جواب در نظر میگیرند. نکته اینجاست که جواب سوال معمولا اینقدر سهل الوصول نیست. پس عجله نکنید و با دقت بیشتر به دنبال جواب بگردید.

 

نکات فوق بسیار ساده اما مهم و کاربردی هستند. شما میتواند قبل از آزمون آنها را تمرین نمایید تا روز امتحان با اعتماد به نفس کامل ظاهر شوید. و همچنین میتوانید با شرکت در کلاسهای حرفه ای، مانند کلاسهای ما در آموزشگاه زبان خوارزمی واقع در قیطریه (دسترسی عالی از مناطق چیذر، کامرانیه، فرمانیه، تجریش، الهیه، دزاشیب و اندرزگو)، سایر مهارتهای آزمونی خود را نیز تقویت نمایید. منتظر تماس شما هستیم!

پیروز باشید

مطالب مرتبط

مفدمه
مقدمه خوب در تسک ۲ رایتینگ آزمون آیلتس
ریدینگ آیلتس و هفت سوالات متدوال آن
ielts fear
۵ ترس مشترک و متداول بین شرکت کنندگان و طریقه غلبه بر آنها

بختیاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × دو =